top of page

Van ellenszer a másnaposságra?

  • Writer: corWEnus
    corWEnus
  • Oct 24, 2019
  • 4 min read

Updated: Oct 30, 2019

Kedves az életükért küzdő bajtársak,

Mindenki életében eljön az a pont, 25 közelébe érvén garantáltan, mikor új kihívással kell szembenéznie egy-egy buli után, ez a rémisztő ellenfél pedig nem más, mint a MÁSNAP. Bár az ágyban fekve mama húslevesét kortyolgatva délután kettőkor, első valamire való tettként aznap túlélhető, bizony előfordulhat az is, hogy ez az opció nem elérhető, hiszen nem minden buli esik hétvégére/szünetre... Másnap pedig MÁSNAPOSan menni kell munkába vagy az egyetemre (legborzasztóbb esetben pedig mindkettőre). Nem ismeretlenek ezek a történetek a Corvinus lelkes népe előtt sem, hiszen bulijaink többsége szerdára esik, ami annyit tesz, hogy nem egy, de általában két napot kell túlélni a megváltást jelentő hétvége előtt.

Amikor is kezdődik minden újra; nézzük is ezt az „ördögi kör”-t:


Péntek? buli!
Szombat? buli!
Vasárnap? ...haldoklás…
Hétfő? ohh ne már megint hétfő?! hova lett a hétvége?..

Mivel tegnap buliztunk, így úgy gondoltuk nincs aktuálisabb téma, mint egy túlélő csomag a nehezebb napokra Tibi atya, hazánk egyik legnagyobb szakértőjének segítségével , mely reméljük eljuttat titeket, ha nem is a csúcsra, de egyenesen az őszi szünetbe!


Hogyan kerülhető el az a rettenetes MÁSNAP?

10+1 tipp

1. Mielőtt elindulunk: rakjuk tele a hasunk

Egy buli előtt nem csak a külsőd kell (f)elkészíteni az estére, hanem a belsőd is: Fontos, hogy szervezeted fel legyen vértezve, mielőtt elindulnál a kiszámíthatatlan "nem mered ... - piramis - hány óra? húzóra! - revans volt, duplán iszol" útján. Minél kevesebb dolog van ugyanis a hasadban, az alkohol annál gyorsabban bejut a véráramba, nagyobb hatással lesz szerveidre, köztük a májadra, veséidre, emésztőrendszeredre. Ilyenkor fontos tehát, hogy legyen valami a gyomrodban, lehetőleg zsírosabb, nehezebb étkek, amelyeket a szervezet lassan emészt meg, így is védve a gyomor-nyálkahártyát az alkohol okozta irritációtól. Egy pohár tej szintén jótékony hatású, mivel ez is lassítja az alkoholfelszívódást a gyomorban.


Ajánlott menü:

Természetes zsírokat tartalmazó gyümölcsök, zöldségek: avokádó, körte, uborka. Proteinben gazdag húsok, halfélék, körettel, savanyúsággal, különféle tészták.


2. Ne igyál annyit és véletlenül se keverd „sörre bor? borra sör!”

De, mint tudjuk ez az opció sokszor nem játszik..




Többnyire egy átlagos, egészséges ember óránként 8-12 mg alkoholt képes lebontani, ami körülbelül annyinak felel meg, mint amit egy pohár sör, egy deci bor vagy két centiliter tömény ital tartalmaz.


Na melyikünk szokott megállni egy pohár sörnél?

Egy sör nem sör!

3. Vigyázzunk egymásra!!

Mindig legyen valaki a társaságból, aki még viszonylag képben van és képes figyelni a többiek szellemi és fizikai épségére és ha kell önfeláldozóan megissza az utolsó shot-ot, kevésbé józan társai helyett.


4. Hazatérvén szellőztessük ki alaposan a hálószobát

Hiszen szervezetünknek ilyen állapotban fokozottan szüksége van a friss oxigénre, továbbá más szempontok miatt is jól jöhet még egy nyitott ablak az este folyamán...


5. Fontos a megfelelő folyadékbevitel

(no most már nem alkoholról beszélünk)

Fontos a vízutánpótlás, a dehidráltság elkerülése végett fogyasszunk vizet (szénsavmenteset!) lefekvés előtt. Ideális esetben annyi pohár vizet kéne meginni, amennyi pohár alkohol lecsúszott az este, de sajnos még ez sem ment meg minket az alkohol többi negatív hatásától..


6. Vitaminpótlás: Magnézium, C-vitamin de 1000-el

Az alkohol ugyanis meggyorsítja a vizeletkiválasztást, ami miatt a folyadék és a magnéziumhoz, kalciumhoz, káliumhoz, nátriumhoz hasonló fontos ásványi anyagok is távoznak. Továbbá biztosan nem árt, sőt még segíthet is a magas C-vitamin-tartalmú gyümölcslé. A C-vitamin antioxidáns hatású, semlegesíti az alkohol bomlástermékeként felszabaduló, szervkárosító hatású szabadgyököket. Azt sem érdemes elfelejteni, hogy az alkohol (és az átmulatott éjszaka) hatására szervezetünk védekezőképessége is csökken, aminek helyreállításában is segít a C-vitamin.

Ki ne kívánna egy jó hideg ALDI-s vérnarancslevet ezeken a napokon?

7. Érdemes megfelelő reggelivel kezdeni a napot

És a gyümölcsöt, zöldséget se felejtsd ki a menüből, a már említett gyümölcslé például nem csak prímán feldobja reggelidet, de helyreállítja a vércukorszintet és ezzel együtt energiádat is, és valamennyire megszabadít a felgyűlt méreganyagoktól. A tej, citromos-mézes forró ital vagy gyömbér tea szintén jó választás a reggeli mellé.

Együnk fehérjében gazdag, magas sótartalmú ételeket. A só ugyanis segít a felborult elektrolit háztartás normalizálásában. A szárnyasokhoz, lazachoz, túróhoz hasonló fehérjedús ételek a májnak biztosítják az alkohol lebontásához szükséges aminosavakat.

Mondjuk le azonban a kávéról, hiszen az csak még jobban ingerelné az amúgy is megviselt gyomrunkat. Ajánlott inkább hasonló hatást remélvén ez esetben a Cola és hasonló üdítőitalok.


8. Sport és a bulizás?

A testmozgás serkenti a májműködést, viszont az alkohol idegrendszerre gyakorolt hatása nagymértékben fokozza a sérülések kockázatát, a józan belátás hiánya pedig komoly veszélyekkel is járhat . Másnaposan jobb választás, ha a komolyabb edzés helyett, inkább valami kevésbé megerőltetőt választunk. Mégis, hogyan fér össze, akkor a(z) (él)sport és a bulizás? E témakörrel egy hozzáértő(bb) személy, Három Harmad foglalkozik, lehetőségeinket boncolgatván, akinek YouTube videóit ajánlanánk, annak, akit behatóbban érdekel a téma.



9. Egy pihentető, forró zuhany

Zuhanyzás közben masszírozzuk át bőrünket, így serkentve a vérkeringést, egyúttal az alkohol lebontását. Egy frissítő arcpakolással pedig szinte végleg elfelejthetjük az éjszakai őrült bulizás utolsó negatív nyomait is.


10. Húsleves

Az egyetlen pont, amit úgy érzünk, hogy nem szorul további kifejtésre. Hiszen mindenki ismeri már a varázslatos húsleves gyógyítóhatását egy-egy nehezebb napon :)






+1 Kutyaharapást szőrivel?

Bizony ideig-óráig az újbóli alkoholizálás is megoldást jelenthet, azonban ezzel a trükkel csak egy-két órával odázod el a tüneteket és csak rosszabb lesz, amikor újra kiürül szervezetedből. Nem igazán ajánljuk.




“Másnaposság elleni csodaszer márpedig nem létezik”

Akkor lehet, hogy az alkoholon kellene változtatnunk? A megoldás lehet közelebb van mint hinnénk olvashatjuk egy merőben új felfedezés kapcsán:

AZ ALCOSYNTH AZ ÁLLÍTÁSOK SZERINT RÉSZEGSÉGET IGEN, MÁSNAPOSSÁGOT VISZONT NEM OKOZ. WIN-WIN.

További információt erről a csodaszerről ITT találhattok.


Ja ezt mind te is tudtad? Vagy esetleg mondtunk valami újat?

Ha tesztelnéd alkohol-tudásod MOST ezt is megteheted! Vajon összejön a 10/10?




Források:


 
 
 

Comments


Ne maradj le az újdonságainkról és az ajándék pizzáról*:

Köszönjük a feliratkozást, hamarosan jelentkezünk! :)

*Minden 30. feliratkozó után kisorsolunk egy 30cm-es pizzát

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page