top of page

Miért jó egy közösség tagjának lenni?

  • Writer: corWEnus
    corWEnus
  • Oct 15, 2019
  • 2 min read

Gyakran szoktuk mondani, hogy „az ember társas lény”, ez valóban így is van. Épp ezért fontos az is, hogy az egyetemi környezetben is megtaláljuk a helyünket, társainkat és a barátainkat. De még miért?


Az Corvinuson eltöltött évek alatt rájövünk, hogy az egész egyetem egy nagy csapatmunka. Segítjük egymást információkkal, jegyzetekkel, tapasztalatokkal. Közreműködünk ismerősök és ismeretlenek kutatásaiban – gondoljatok csak arra a sok-sok online kérdőívre, amiket „jó-fejségből” kitöltünk egymásnak időről időre.

Órára rohanva a folyosókon, csak kapkodjuk a fejünket a „Szia!”, „Hello!”, „Mizu?” hallatán, és jó bemenni az épületekbe, mert tudod, hogy nem mész haza soha egy kedves mosoly vagy jó szó nélkül.


Ugye, hogy igazam van?


Ez a valahová való tartozni akarás és tartozás. Nem éppen erről szól egy közösség?

Eddig nem definiáltuk, nem szorítottuk keretek közé, de már most is összetartozunk, és közösséget alkotunk. Ezért is tűztük ki célul, hogy veletek kibővítve a csapatot, mi legyünk a corWEnus, egy definiált, formalizált közösség.





Na, de nézzük meg, hogyan is írják le a szakértők a közösséget.

Hankiss Elemér azt mondta, hogy a közösség olyan emberi együttélés, amelyet a következő tényezők határoznak meg:

  • közösségi érdek

  • közös cél

  • közös értékrend

  • közös tudat – „mi tudat” (Hankiss, 1983)


Ezen tényezők közül minél több van jelen, minél nagyobb intenzitással egy adott csoportban, annál inkább beszélhetünk közösségről.

Hankiss két csoportra szeparálta a közösségeket, a közvetlen és az eszmei közösségekre. A közvetlen közösség esetében a tagok egy helyen és egy időben vannak jelen. Viszont az eszmei közösségeknél idő- és térbeli jelenlét nem szükséges. A fent említett négy tényező, anélkül köt minket össze, hogy személyesen is ismernénk egymást, online felületen, térben és időben távol egymástól.


Szóval ezeket jóvá is írhatjuk magunknak, és így nézzünk néhány pontot, hogy mit ad a közösség az egyénnek:


  1. Networking lehetőséget

  2. Motivációt

  3. Energiát

  4. Kikapcsolódást

  5. Segítséget

5+1. Figyelmet


És ami még nagyon fontos:

„A közösségben levés és a közösségben alkotás nem csak az extrovertáltak játszótere, hanem azoké is, akik inkább csendben hallgatnak, figyelnek, befogadnak történeteket.” (nokaztuton.hu) ­– tehát senki ne féljen, ez egy olyan közösség, amit mindenki kényelmesnek érezhet!






Források:

 
 
 

Comments


Ne maradj le az újdonságainkról és az ajándék pizzáról*:

Köszönjük a feliratkozást, hamarosan jelentkezünk! :)

*Minden 30. feliratkozó után kisorsolunk egy 30cm-es pizzát

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page