Jéghegying- Myth or Fact?
- corWEnus
- Nov 13, 2019
- 2 min read
Updated: Nov 14, 2019
KEDVES KÖVETŐINK – OLVASÓINK!
Volt már szó a bulizásról, gasztronómiáról, a sportról, a felmelegedésről blogunkon, legutóbb pedig az ivóvíz témakörét jártuk körül. A mai téma pedig egy kicsit elvontabb, misztikusabb területre kalauzol majd titeket…
A történelem során számos alkalommal találkozhatunk a jéghegy legendájával. A történetek különbözőek, ahogy azt láthatjátok majd, de egy dolog azonos minden esetben, hogy a következő éveket-évtizedeket, akár századokat meghatározó pillanatok kulcs tényezői. A legendák eredete egészen a kezdetekig nyúlik vissza, még a dinoszauruszok korába.

Melyikőnk ne emlékezne gyerekkorunk dínós meséire és az ott látott csodás világra?
Hogy miért nem találkozhatunk manapság Tappanccsal, a kis Apatosaurusszal és barátaival?
MERT A JÉG KÖZBESZÓLT... VAGY MÉGSEM?

Jégkorszak: Sokak fejében összekapcsolódnak a dinoszauruszok és a jégkorszak, melynek oka valószínűleg az, hogy mindkettő nagyon régen volt és azokról az időkről a legtöbbünknek csak sejtései vannak. De mi is az igazság? Az igazság az, hogy a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtt egy kisbolygó becsapódásának köszönhetően haltak ki, és abban a földtörténeti korban éppen nem volt jégkorszak. Azonban sok másikban igen! Tehát nem csak egy jégkorszakról beszélhetünk, hanem számosról. A legutolsó, vagyis a Würm glaciális volt a leghosszabb: 110 ezer éve kezdődött el, és 12 ezer éve ért véget,
Tehát mint minden korszak, ez is véget ért egyszer a felmelegedés folyamatának következtében, így a rejtélyes jég szerepe visszaszorult világunkban, még ha csak egy kis időre is.. (spoiler alert)
Titanic: Egészen az 1912-es évig várat magára a történelem könyvek következő bejegyzése, de az a mai napig mindannyiunkban mély nyomott hagyott: a Titanic esete. A hajó április 10-én indult útjára, a fedélzetén több, mint 2000 fővel. A hajó három napig gond nélkül haladt az óceánon, azonban április 14-én bekövetkezett a katasztrófa. A vészharangot 23 óra 40 perckor húzták meg, de sajnos már későn észlelték a jéghegyet. Az elsüllyeszthetetlenek hitt óceánjáró 2,5 óra alatt süllyedt el, mintegy 1500 utast ragadva az örök mélysége magával. Furcsa szerzet ez az ember szereti kísérteni a sorsát, 2022-ben útjára induló Titanic II kalandjának most TE is részese lehetsz!
Bár a jég és emberiség harcában manapság egyre inkább az ember áll "nyerésre", ennek a győzelemnek nem lehet örülni. A grönlandi jégtakaró olvadása egyre súlyosabb probléma, egyes kutatók szerint már nem lehet visszafordítani. Ennek következménye pedig a tengerszint olyan mértékű emelkedése, amely beborítaná az apróbb szigeteket, valamint az alacsonyan fekvő tengerparti városokat.
Azonban nem kell Grönlandig mennünk a még megmaradt jéghegyek csodálásáért, ugyanis a Corvinusra is elér a jég hűvös lehelete (és bizony nem csak télen)
De miként is hasznosíthatjuk mai napig a jég erejét?
Bár a látható jég visszaszorulni látszik bolygónkon, tudatunkban (vagy éppen tudatalattinkban?) még ott lapul képe, melyet felmenőinktől örököltünk még az őskor tájékáról, ami a mai napig befolyásolja tevékenységeinket az élet számos területén…
Csak hogy egy pár példát is hozzunk ennek alátámasztására:

Mint láthatjátok, megéri behatóbban foglalkozni e témával, hiszen mindenhol előforduló jelenségről van szó.
Nem elhanyagolható az a friss, idei KSH kimutatásain alapuló tény sem, hogy 10/10 Corvinusos találkozik a jéghegy jelenségével tanulmányai során.
Te jó ég az 100%! Te mai napig kilógsz a sorból? Nem lesz így diploma!

Véletlen vagy a sors keze? Lehet hogy nem is annyira legenda ez a legenda?
(Gondoljunk csak bele, mennyi ma is élő mítosz és legenda alapul létező és megtörtént eseményeken...)
De ezt már döntsétek el ti!
Források:
Comments